RTE1010N24
Part No
RTE1010N24
Manufacturer
C&K
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 30V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
BCD Complement
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Bronze
Current Rating (Amps) :
100mA
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
30VDC