D3V-11G1M-3C25-K
Part No
D3V-11G1M-3C25-K
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 6A (DC)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
Off-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V