D3V-11G2M-2A4-K
Part No
D3V-11G2M-2A4-K
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 250V
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 6A (DC)
Operating Force :
60gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Release Force :
6.118gf
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V