D3V-11G5M-3A4-K
Part No
D3V-11G5M-3A4-K
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 6A (DC)
Operating Force :
120gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Release Force :
15gf
Switch Function :
Off-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V