V-15G-1E5-K
Part No
V-15G-1E5-K
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 100mA (DC)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V