D3V-16G5-1C25
Part No
D3V-16G5-1C25
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 10A (DC)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
240gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V