WLNJ30-TS
Part No
WLNJ30-TS
Manufacturer
Omron Automation
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Spring, Coil
Circuit :
SPDT (DB/DM)
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
150gf
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Overtravel :
Product Status :
Obsolete
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V