V16G2C25(R)
Part No
V16G2C25(R)
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
MINI BASIC SWITCH
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 100mA (DC)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V