AH1NBSB24
Part No
AH1NBSB24
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
SWITCH ANTI-VANDAL PB, 19MM, SPS
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V