M2T18TXW30
Part No
M2T18TXW30
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Stock
100
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Varies by Cap
Actuator Type :
Actuator Arm, Cap Required
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Process Sealed
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V