A8GS-S1200
Part No
A8GS-S1200
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH ROCKER SPST 200MA 5V
Stock
8
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
200mA (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.70mm x 15.20mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Connector
Voltage Rating - AC :
5 V