WR15AF/CUL
Part No
WR15AF/CUL
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.20mm x 17.20mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V