LW3125-N4DB-A
Part No
LW3125-N4DB-A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (Amber, White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Amber/White
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V