RR31125TFWCN15
Part No
RR31125TFWCN15
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
NEON LAMP ILLUMINATED ROUND ROCK
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
Actuator Type :
Round - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 20.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V