LTA101-TG-B/12V
Part No
LTA101-TG-B/12V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V