2641LP/2A21600L110V
Part No
2641LP/2A21600L110V
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
12 V