LTILA51-1S-WH-RC-NBL/12V/ON-OFF
Part No
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V