LTIGL50-6S-BL-RC/GN-WBL/18V
Part No
LTIGL50-6S-BL-RC/GN-WBL/18V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
18 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V