L24B1J881-APP00-000
Part No
L24B1J881-APP00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V