MLW3013-28-PC-1A
Part No
MLW3013-28-PC-1A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V