MLW3022-28-PG-2H
Part No
MLW3022-28-PG-2H
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm²
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V