RB145C1100
Part No
RB145C1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 65°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off-On
Voltage Rating - AC :
125 V