RB242D1000-125-ACC-F02-1
Part No
RB242D1000-125-ACC-F02-1
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Amber
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Features :
Sealing Boot
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 65°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V