SW3006A/UCV
Part No
SW3006A/UCV
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
20A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Dust Proof
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V