AML24GBC3AA06
Part No
AML24GBC3AA06
Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 2A (DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
14 VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Switch Function :
On-Off-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V
Datasheets
AML24GBC3AA06
Manufacturer related products
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 24"