CA22J13T207Q
Part No
CA22J13T207Q
Manufacturer
C&K
Description
ROCKER SWITCH
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Positive Detent
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.20mm x 22.00mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V