LA2E12C01-3AZ68-100
Part No
LA2E12C01-3AZ68-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Low Beam, Vertical
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPST + SPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off, On-On
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12 V