RTAP3ES12W25NS
Part No
RTAP3ES12W25NS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
BCD with Complement
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.60mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V