71BT36-02-1-10N-C
Part No
71BT36-02-1-10N-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
26.42mm
Features :
Process Sealed
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Decks :
2
Number of Positions :
10
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V