09A30-03-1-12N
Part No
09A30-03-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
38.00mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
3
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V