71AF30-10-1-12N-C
Part No
71AF30-10-1-12N-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
76.28mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Decks :
10
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
12
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V