57M22-05-1-16S-C
Part No
57M22-05-1-16S-C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 16POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
11.10mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
22.5°
Circuit per Deck :
SP16T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
57.10mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
5
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
16
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V