08S36-07-1-10N
Part No
08S36-07-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
71.58mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
7
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V