44A30-10-1-12S
Part No
44A30-10-1-12S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
11.10mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Depth Behind Panel :
111.48mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
10
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V