312-12T3E
Part No
312-12T3E
Manufacturer
Ohmite
Description
SWITCH ROTARY 12POS 30A 300V
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
28.58mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
30A (AC/DC)
Depth Behind Panel :
177.80mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
3
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
300 V
Voltage Rating - DC :
20 V