RTBH31BS12ANNZP
Part No
RTBH31BS12ANNZP
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROTARY 12POS 20MA 25V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
11.10mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
BCD
Contact Finish :
Contact Material :
Gold (Au)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
20mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.70mm
Features :
Sealed - Fully
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
Number of Positions :
12
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
25 V
Voltage Rating - DC :
25 V