RTAP41S06M25NS
Part No
RTAP41S06M25NS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 150MA 60V
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP6T
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.60mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
6
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V