RTAC31S04M25NS
Part No
RTAC31S04M25NS
Description
SWITCH ROTARY
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP4T
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
18.70mm
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
4
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V