M6S-A32S2-220B
Part No
M6S-A32S2-220B
Manufacturer
Moujen
Description
3POS,SPRING-2SPDT-220VAC-BLUE
Stock
500
Manufacturer :
Moujen
Product Category :
Selector Switches
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
2A (AC), 400mA (DC)
Features :
UL94 V-0
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
Neon, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
220 VAC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On-On
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V