A22RW-2AGT111
Part No
A22RW-2AGT111
Manufacturer
Omron Automation
Description
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Selector Switches
Circuit :
DPST-NO/NC
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Bezel - Round
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
120 V