A22RW-3MGT220
Part No
A22RW-3MGT220
Manufacturer
Omron Automation
Description
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Selector Switches
Circuit :
DPST-NO
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Bezel - Round
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
220 VAC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off-Off, Off-Off-On
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
120 V