TS06-667-25-R-260-G-SMT-TR
Part No
TS06-667-25-R-260-G-SMT-TR
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 6.7 MM, 2.5 MM ACTUATOR HEIG
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
2.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
260gf
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Outline :
6.70mm x 6.00mm