CT1102P7.5F100
Part No
CT1102P7.5F100
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
THROUGH-HOLE PC PIN TACTILE SWIT
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 50VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
6.00mm x 6.00mm