B3FS6002M
Part No
B3FS6002M
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
TACTILE SWITCH
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 24VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
150gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Outline :
6.30mm x 6.00mm