CMAF-3000-C
Part No
CMAF-3000-C
Manufacturer
Greenlee Communications
Description
ADAPTER CURRENT FLEX
Manufacturer :
Greenlee Communications
Product Category :
Equipment - Electrical Testers, Current Probes
Product Status :
Obsolete
Ratings :
CAT III 1000V
Specifications :
Measures AC Current to 3000A, Banana Interface
Type :
Current Meter, Clamp/Probe (Add On)
Datasheets
CMAF-3000-C
Purchasing Process
1. Purchase
2. Payment Methods
3. RFQ (Request for Quotation)
4. Order Confirmation & Important Notice
5. Delivery Time
· DHL Express: 5-7 business days delivery (Ideal for urgent orders and international shipments)
· DHL eCommerce: 5-7 business days delivery (Cost-effective cross-border shipping solution)
· FedEx International: 5-7 business days delivery (Reliable global logistics network)
Professional Packaging Process
Step 1: Products
Step 2: Verify Order Against Actual Parts
Step 3: Anti-static Bags
Step 4: Packaging Boxes
Step 5: Inspect Packaging & Shipping Marks
Comprehensive inspection of inner packaging, outer packaging, and shipping marks:
· Integrity and sealing of inner packaging
· Compression resistance and protective quality of outer packaging
· Clear and accurate shipping marks (including fragile, anti-static, and other special indicators)
Step 6: Shipping
About Aplus Components
Core Services
· Electronic Component Distribution: Full-range electronic component supply
· PCB Manufacturing: From prototyping to mass production
· Industrial Control Integration: Customized industrial control solutions
· Optical Modules: High-speed communication optical modules
Industry Solutions
Manufacturer related products
    BOX STEEL GREEN 16"L X 30"W
    BUSHING YELLOW
    GROMMET YELLOW
    BUSHING YELLOW
    GROMMET YELLOW
Catalog related products
  • PCE Instruments
    Voltmeter
  • Fluke Electronics
    TESTER ELECTRICAL 600V
  • Fluke Electronics
    CLAMP METER 400AC 400OHM RES
  • Klein Tools
    DIGITAL CLAMP METER, AC/DC AUTO-
  • B&K Precision
    CLAMP METER MINI AC/DC 80-100A
  • Klein Tools
    CLAMP AC & DC TRMS 2000A
  • Amprobe
    600A ACDC TRMS CLAMP MULTIMETER
    CURRENT CLAMP AC/DC 400A
    CURRENT CLAMP AC 400A