0402H101N5R0CCT
Part No
0402H101N5R0CCT
Manufacturer
Frontier Electronics
Description
CAP CER 5PF 100V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Frontier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
5 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
100V