1206G100W106KCE
Part No
1206G100W106KCE
Manufacturer
Frontier Electronics
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Manufacturer :
Frontier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V