EZP-V60356MTT
Part No
EZP-V60356MTT
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP FILM 35UF 10% 600V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
35 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.1 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V