T55B157M6R3C0040
Part No
T55B157M6R3C0040
Manufacturer
Vishay / Sprague
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V