PCT15/16HK
Part No
PCT15/16HK
Manufacturer
Nemco
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V